logo art16 grudnia 2016 r. uczniowie klasy II i III Technikum Infor­matycznego oraz klasy II Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielami p. Magdaleną Bonar, p. Katarzyną Milewska, p. Marią Kaśków-Parys zwiedzili Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu należące do Ossolineum.

W trakcie spotkania muzealni edukatorzy poprowadzili nas po dwóch częściach wystawy. Pierwsza to podróż w świat romantyzmu, podczas której poznaliśmy kilka kontekstów Mickiewiczowskiego poematu i życia autora ora zobaczyliśmy rękopis ,,Pana Tadeusza”, który jest jednym z najwartościowszych zabytków polskiej kultury.
Podczas lekcji na temat: Epopeja narodowa. Kto za, a kto przeciw? Uczniowie doskonalili sprawność analizy i interpretacji tekstów kultury. Twórczo wykorzystywali wypowiedzi krytycznoliterackie i teoretycznoliterackie.
,,Pan Tadeusz” nie zawsze był uważany za arcydzieło. Jego pierwszy nakład zalegał na półkach księgarni, a ówczesna krytyka nie szczędziła Mickiewiczowi kąśliwych uwag. Także dzisiaj książka ma zarówno przeciwników, jak i wielkich miłośników. Podczas zajęć uczniowie zastanowili się nad wpływem, jaki poemat wywarł na pokolenia Polaków.

W drugiej części wystawy została opowiedziana historia XX wieku oparta na losach Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Ich życiorysy wpisują się w pokolenie, które wychowywało się w wolnej Polsce, po 123 latach zaborów, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość. Obaj Panowie przed śmiercią przekazali swoje zbiory dokumentujące ich losy i wydarzenia, w których uczestniczyli Ossolineum.
Tematem drugiej lekcji była opowieść o życiu w PRL-u ,,Gdy pomarańcze były zielone”.
Uczniowie charakteryzowali realia życia gospodarczego i społecznego oraz działalność opozycji w PRL-u.
Korzystając z aplikacji komputerowych, filmów, zdjęć oraz eksponatów i kart pracy, uczniowie mogli poznać powojenne dzieje naszego kraju, aż do odzyskania wolności w roku 1989.
Podczas zajęć uczniowie poznali, jak wyglądały Europa i Polska po II wojnie światowej, dowiedzieli się, czym jest wolność słowa i poznali dzieje Radia Wolna Europa a także wzięli udział w zabawie, która przeniosła ich w czasy PRL-u.
Pobyt w muzeum dostarczył nam wielu doznań estetycznych i niezapomnianych wrażeń.

Zapraszamy do galerii z naszego pobytu w muzeum.

Maria Kaśków-Parys

logo dwa

Programy i projekty


proj

proj

erasmus

logo fundusze
 
DI Logo Full Color RGB
 

Terminarz

26.03.2024
Zebrania z rodzicami i konsultacje
28.03.2024-02.04.2024
Wiosenna przerwa świąteczna
 

 


Kronika wideo

BIP

Ważne ogłoszenia

Rok Szkolny 2023/2024
 
Rada Rodziców w Zespole Szkół im. J. Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach

Nr konta do wpłat: 74 1020 5242 0000 2802 0535 2267 PLN 

Regulamin RR

 

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

LOGOWANIE

Lokalizacja

Drukuj
Początek strony